Díky za spoustu tipů na psí četbu, s Bílým tesákem jsem také vyrůstala. 🙂 Pokud jde o moje knížky o výchově psů, první byl Český strakatý pes od Dagmar Jeřábkové, po jejím pročtení jsme usoudili, že zamýšlený strakáč ke korele, která se coby uprchlík u nás neplánovaně usadila a tráví většinu času na něčím rameni, hlavě nebo noze, není nejlepší volba. 🙂 Následovala knížečka o koliích od Eva-Maria Kramer, Výchova štěněte od Esther Verhoef-Verhallen, pár knížek půjčených od mojí sestry, z nichž mi nejvíce utkvěla knížka paní doktorky Žertové. A teď jsem od sestry dostala knížku od José Arce Pět tajemství šťastného vztahu člověka a psa, která mě dost zaujala, i když jsem teprve na začátku. Píše tam, jak pes potřebuje být pevně zařazen ve své smečce a jakým problémem pro něj je, když si ho páníčci polidšťují. Kousek tu ocituji: „Pes musí mít možnost nás uznávat coby „šéfy“. A tak tomu je jen v případě – a nemůžu to prostě nikdy dostatečně často opakovat – kdy jsme my samotní při všem, co děláme, klidní a jistí – tedy chováme se jako skuteční „vůdcové smečky“. Je naším úkolem vytvořit takovou atmosféru, kdy pes může zaujmout roli, v níž se cítí dobře. Pes s námi chce být, když mu poskytujeme jistotu. Chce se u nás cítit bezpečně a prostě nás jen poslouchat. Tak mu velí instinkt. “ Myslím, že loni tu psal Radek článek o klidné síle. 🙂