Psí “téčko”

Jedná se o pozici dvou psů, která by rozhodně neměla uniknout naší pozornosti. Je to  pozice, kterou psi často zaujímají. Svými těly vytvářejí, při pohledu shora, tvar písmene “T”. Někdy

Pojď si hrát!

Tato póza neznamená skutečně nic jiného než výzvu ke hře. Zajímavé je, že psi správně pochopí tento postoj i když ho předvede člověk. Schválně, zkuste někdy před psem v kleče plácnout nataženýma

Cvičná otázka 3

Na této fotce vidíte tři psy a dámu. Zkuste napsat krátký příběh o tom, co který pes zrovna dělá, jak se v tu chvíli chová panička a proč se to celé děje. Nezapomeňte také popsat co přesně vás při vymýšlení příběhu vedlo a inspirovalo.

P.S. Ve výhodě budou ti, kteří poznají Bena:-)

Protože jsem pochopil, že moje zadání nemusí být pro každého jasné, zkuste se inspirovat mojí verzí u Cvičné otázky 1.

 

Cvičná otázka 2

I na této fotce je člověk, ale tentokrát ho budeme ignorovat. Poznáte, co se tady děje? Napište, jak si myslíte, že se jednotliví psi cítí a taky proč si to myslíte! Protože jsem pochopil, že moje zadání nemusí být pro každého jasné, zkuste se inspirovat mojí verzí u Cvičné otázky 1.

Odpovědí se teda opravdu moc nesešlo. Janina verze se mi líbí a klidně by to tak mohlo být. Pro lenochy přidávám ještě svoji verzi příběhu z této fotografie.

Cvičná otázka 1

Co vás napadne, když se podíváte na následující tři fotky? Dokážete popsat, co se děje na jednotlivých fotkách z pohledu obou aktérů? Jaký asi ti dva mají spolu vztah, opět viděno z obou stran? A dokážete z těch fotek vyčíst něco víc než je zcela zjevné? Například jestli je to slečnin první pes? Bývá pes trestán? Neexistuje žádná jednoznačně správná odpověď, jde o názor a příběh, který si z těch fotek dokážete vytvořit. A určitě napište jak a podle čeho jste ke svému názoru dospěli.

Doplňující otázka: Co dělá slečna na první (i druhý) pohled správně?

Napište svoji verzi jejich příběhu do komentářů a pokud už to máte hotové, můžete se podívat na moji verzi.

Rozzuřený pes?

Když se podíváte na tuto fotografii, většina z vás si bude myslet, že kouká na rozzuřeného psa. Zvednuté a nakrčené pysky, vyceněné zuby, zlý pohled a uši dozadu. Hřbet a ocas na fotce nejsou, ale lze se domnívat, že ocas bude napnutý jako luk nad úrovní hřbetu a srst na krku a zadku by měla být naježená. Nesmíme zapomenout na strašidelné zvuky. Všechny tyto indicie ukazují, že váš odhad je správný.

Ano, byl by, kdyby na fotce nebyla Lucky. Luckyna byla veliká komediantka a ve skutečnosti je na fotce její reakce na povel: “Zuby!”. To, že dokázala na povel věrohodně zahrát zuřícího psa se dalo dobře využít při přednáškách pro děti.

Názorná ukázka je vždy lepší než pouhé povídání nebo fotky.

A děcka si nikdy nenechala ujít možnost tento povel prakticky vyzkoušet.

 

Poučení je pro děti i pro vás stejné. Když se takto na vás tváří cizí pes (a není to Lucky), cítí se nepohodlně v situaci ve které se nachází. Pokud jste to vy, kdo je příčinou psích obav, je nejvyšší čas přestat se snažit psa kontaktovat, vyhnout se přímému pohledu do psích očí, potichu a bez prudkých pohybů opustit prostor jeho aury.

 

Podřízený nebo nejistý pes

V této situaci se jedná o to, čí je klacek. Na fotce vidíme Koru, která bafla na malou Magdu a ta se snaží Koru uklidnit podřízeným gestem (mimikou). Všimněte si, že už zhruba čtyřměsíční štěně bulíka má ve své výbavě schopnost používat tyto signály.

Jindy může mít stejný význam výrazné zívání. Tím pes říká, že nemá zájem jít do sporu, že má v tu chvíli na práci něco důležitějšího. Jen málokdy můžeme vidět olizování se nebo zívání u naježeného psa.

Ne každý vyplazený jazuk má smysl udobřovacího gesta. Vyplazený jazyk uhnaného psa a tlama dokořán říkají něco úplně jiného než krátké olíznutí. Vždy je potřeba vyhodnocovat situaci v celku, se všemi souvislostmi.

Poměrně často je olizování a vystrkování jazyka ze zavřené tlamy vidět při provádění cviků psem. V některých případech to může ukazovat na drsnější výcvikové metody používané psovodem, ale většinou to jen znamená, že si pes není jistý, co se po něm chce, že nemá cvik dobře zažitý.

Vztek a strach zároveň

Pokud by na mě cizí pes udělal takový ksicht, okamžitě bych si ho přestal všímat. Tato kombinace signálů, které Lucky ukazuje, dává najevo, že už opravdu nemá rezervu, že už se cítí být v koutě. Vyceněné zuby obecně znamenají varování, že se pes necítí v dané situaci pohodlně a že nezná jiné řešení než preventivní útok. Vyplazování jazyka a olizování se ukazuje na nejistotu a snahu “protivníka” uklidnit. Když se tyto signály objeví v jednu chvíli, jejich význam se násobí, protože říkají, že pes nemá jasno, jestli zdrhnout nebo zaútočit.

V tomto případě Kora (ze které je vidět jen kousek hlavy) trestá Lucky za pokus ukrást jí klacek, ale udělala to tak razantně, že to Lucky vzala jako pokus o vážně míněný útok. Kora na tento signál reagovala tím, že Lucky pustila a stáhla se.

Našel jsem v archivu ještě jednu podobnou fotku. Význam výrazu je stejný. Už toho mám opravdu dost, ale zároveň se bojím.

Tady Koru vytrvale a neomaleně vyzýval ke hře nějaký velký pes. Tady už jsem raději zasáhl, protože hrozilo, že Kora vystartuje tak ostře, že druhý pes to vezme jako skutečný útok a porvou se. V signálech toho psa mi chyběl určitý nadhled, který většinou psi dvořící se fenám mají.

Už jste někdy viděli u psa podobné chování? Jak to dopadlo?

Smějící se pes

Lucky se uměla smát. Vždycky, když se jí povedla nějaká lumpárna, dala to najevo svým výrazem.

Zde propadla na výletě akutnímu záchvatu náhlého štěstí, radostně skočila na paničku a pak se tlemila celým tělem. Pootevřená tlama, zvednuté koutky, uši dozadu, přimhouřené oči, mohutné vrtění nejen ocasem, ale celou zadní částí těla. Všechny atributy psího smíchu na jedné fotce.

Podobný, i když ne tak intenzivní výraz má na další fotce. Tady má radost z úspěšného splnění obtížného úkolu.

Narozdíl od Lucky, která byla veselá a jen trochu poťouchlá, Artuš je ukázka vysloveně zlomyslného psa. I on se směje, pokud se mu povede nějaká vypečená skopičina. Třeba vytočit jiného psa. Jako na druhé fotce Sabru

 

Soustředění na kořist (nebo soka)

Široce otevřené oči, nastražené uši. To vše říká, že za malou chvilku přijde výpad. Může se jednat o poslední chvilku, než pes vyrazí za srnou, nebo výzvu psímu sokovi: “Pojď si to rozdat!” Pohled na ocas a srst na kohoutku a zadku psa by nám dal ještě více informací o pocitech psa. V tomto konkrétním případě se jedná o výzvu k souboji.

Pokud se jedná o výzvu k boji, druhý pes ji může, ale také nemusí přijmout. Buď se odvrátí nebo krátce ztuhne a pohled opětuje. Pro psovoda je to znamení, že už má poslední chvíli zasáhnout a odvést pozornost psa jinam.

Tento způsob komunikace můžeme použít i my, lidé. Když chci odehnat cizího psa, stavím se mu stále do cesty a upřeně se mu dívám do očí. Mnohokrát jsem Koru i Lucky odvrátil od lumpáren jen delším upřeným pohledem. Rozumněly tomu velice dobře.

Už jste se setkali s podobným pohledem u cizího psa? Jak reagoval váš pes na tuto výzvu? Zkusili jste někdy znervóznit cizího člověka upřeným pohledem?