Cvičná otázka 2

I na této fotce je člověk, ale tentokrát ho budeme ignorovat. Poznáte, co se tady děje? Napište, jak si myslíte, že se jednotliví psi cítí a taky proč si to myslíte! Protože jsem pochopil, že moje zadání nemusí být pro každého jasné, zkuste se inspirovat mojí verzí u Cvičné otázky 1.

Odpovědí se teda opravdu moc nesešlo. Janina verze se mi líbí a klidně by to tak mohlo být. Pro lenochy přidávám ještě svoji verzi příběhu z této fotografie.

12 komentářů u „Cvičná otázka 2“

 1. Přečetla jsem Tvoji verzi příběhu. Tak tu žíhanou jsem tedy vůbec netrefila. Taky nevím, že v postroji se cítí pes líp. Chápu, že po těch letech mám velký nedostatky a možná to je někde napsaný. Ale žiju v domnění, že postroj mají psi, kteří jsou hůř zvladatelný a lépe se ovládají.
  Naopak mám radost, blonďáka jsem pasovala taky na štěně a čerta jsem taky ohodnotila podobně.

  • Jestli se pes v postroji cítí lépe nemůžu sloužit. Ale páníčci mají lepší pocit, když se pes který táhne, neškrtí. Místo toho, aby řešili příčinu škrcení se, řeší následek a obojek nahrazují kšírami. Jiní zase mají pocit, že se jedná o sexy doplněk jejich pejsáčka.

   Ano, často lze vidět postroje na psech hůře zvladatelných a zvládnutých. Vždy je otázka, co je příčina a co následek. Každopádně, když vidím čtyřicetikilového psa v postroji a na flexině, vím, co můžu čekat:-)

   Běžně postroj používají saňoví psy, kde tahání je jejich práce a měli by mít co nejpříjemnější podmínky. Ze stejných důvodů se používají při výcviku obran. Pes musí být bezpečně upoután a zároveň by mu nic nemělo znepříjemňovat výcvik, což by škrcení se určitě dělalo. Nehledě k tomu, že pro tyto psy většinou nejsou pokyny vodítkem neznámé a vodítko na obojku by je mohlo rozptylovat. Třetí skupina psů v postroji jsou psi vodící. K postroji je připnut vodič, který má nevidomý v ruce a podle kterého se řídí. Tam je potřeba mít co nejmenší vůli aby člověk mohl včas zareagovat na pohyb psa. Z toho důvodu jsou vodící psi cvičeni chodit v mírném tahu, když se zastaví u kraje chodníku, má člověk něco okolo půl metru zastavit se taky. Pro vodící psy je nasazený postroj i jasným znamením, že od této chvíle se pracuje.

   • Jasně. Takže všeobecně, jestli jsem to dobře pochopila, je postroj vhodný pro pracovní psy. Když si to kráčí v postroji pinč, tak to je sexy doplněk.
    A u žíhaňáka to je ten druhý případ, kdy páníček nechce pejska uškrtit. Jo?

    • Ano.
     Ano.
     Nevím, ale myslím si to. Kdybych neměl fotku, na psa si nevzpomenu. Chodili do Šárky, ale asi ne moc dlouho. Většinu psů si pořád pamatuju. Ale typoval bych na kombinaci obou hlavních motivací, proč mít na mazlíkovi postroj.

     • Teď jak si ten obrázek prohlížím a znám tvoji variantu, tak mi je tý žíhaný až líto. Jak vlastně neví, co má nebo může dělat, nebo jak. Ale určitě to má nějaký happy end.

      • Já myslím, že psi se přizpůsobí svým paníčkům a rádi se nechají rozmazlovat. A budu-li pokračovat v mém pohledu, tak jsem přesvědčen, že tu čubinu měli a mají moc rádi a to, co já bych v jejím chování považoval za excesy hodné řešení, berou za normální stav. Znám dost lidí, kteří okolo sebe a svých psů vytvoří bublinu společného štěstí a nemají zájem aby jim tam někdo lezl. Prostě tu čubinu berou stranou ostatních psů, nemají potřebu si nic dokazovat a stresovat psa tím, co neumí.

       • No jo, ale když jdou s ní na cvičák, tak asi chtějí, aby něco uměla a ví, že tam bude s jinými psy. A ona tam pak chudák stojí naježená a čumí….
        To co si napsal není happy end. Páníčci se poučí, postroj sundají a za měsíc čubina běhá a hraje si s ostatními.

        • Lidi na cvičák chodí z různých příčin. Někdo chce vychovaného psa, jiný cirkusového akrobata, někdo se nechá zblbnout známými z parku. Asi je to pro někoho cool, když může v parku nebo v práci prohlásit: „Chodím s ní na cvičák“. Takový módní doplněk psa.
         To co píšeš je Tvůj happy end. Znám dost lidí, kteří to mají jinak a nejde jim to mít za zlé.

 2. Obrázek jsem si otevřela asi 3x a pokaždý mě napadlo něco jinýho.
  A musím se přiznat, že už se bojím, že to bude úplně blbě. Na mě je to z fotky těžký.

  • Ale tady není žádná blbá ani správná odpověď. Jen popiš, co nejpodrobněji, co na té fotce vidíš. Výraz očí, postavení uší, postavení ocasu, výraz tlamy, srst na hřbetu, celkové napětí nebo naopak uvolnění těla. A proč to tak asi je a taky co to znamená pro ostatní psy!

   • Br. Jak to mám vědět, když nevím, jak ten pes má ocas a uši normálně. Tohle mě taky napadlo, ale…No tak až budu mít čas, tak se o něco pokusím. Ale minule to byli všechno jinak a bylo to daleko čitelnější než teď.

   • Všichni tři, ač mají volno, mají vodítko. Nevím, ale u nás, jestli správně vnímám, tak vodítko je pro jednodušší odchyt. Světlý mi přijde mladý, hravý a odvážný. Černýho očuchává a je to z jeho strany seznamka. Černý na první pohled vypadá netečně. Ale je napnutý jak tětiva. Taky je nahrbený a to nevím jestli mu dělá dobře zájem světlýho, nebo je to známka nespokojenosti. A žíhaná je silně ve střehu. Má výraz, jako že jí světlý vypálil rybník a přebral jí kámoše. Vypadá, že to nenechá jen tak a určitě se nějakým způsobem mezi ty dva zapojí. Má už nakročeno…

Komentáře nejsou povoleny.