Psí “téčko”

Jedná se o pozici dvou psů, která by rozhodně neměla uniknout naší pozornosti. Je to  pozice, kterou psi často zaujímají. Svými těly vytvářejí, při pohledu shora, tvar písmene “T”. Někdy jeden pes položí tlapku na kohoutek druhého, jindy místo tlapky položí celou hlavu nebo se jen nad druhého postaví. Většinou to bývá lehce přidrzlá výzva ke hře. Už jsem viděl psy, kteří ve stejné situaci a pozici používali klepnutí bradou do kohoutku druhého psa, ale stává se to dost zřídka.

Stejná pozice, ale většinou spojená s krátkodobým ztuhnutím obou psů, býva předehrou ke rvačce. Z pohledu psa se vždy jedná o drzost, položí-li mu druhý pes část těla na kohoutek, a záleží na celkovém naladění obou psů, jestli to ten dole bude chápat jako roztomilou drzost nebo sprosťárnu nejvyššího stupně.

Tady se jedná o jasnou snahu Lucky rozpohybovat ležící Koru a přimět ji ke hře. A zároveň pěknou drzost, když si štěně dovolí dát tlapu na kohoutek staršího psa. A taky Kora za chviličku pěkně vyletěla, k velké radosti Lucky.

 

Zde je téčko dobře viditelné, štěňata si hrají a jedno se snaží vyprovokovat druhé a uzmout si všechen jeho zájem jen pro sebe.

 

Série fotek zobrazující průběh “stavby téčka” Opět se jedná o snahu Lucky přesvědčit Koru k pokračování honičky.

 

Zde je má téčko formu výhružky. Stará čuba přišla uklidnit příliš rozverné štěně, protože už dobře ví, že z hračky bývají plačky. Může se stát, že si nějaký starší pes vybere mladšího a tímto postojem jej straší. Je vždy na obou majitelích, aby zabránili šikanování slabšího. Občas slyším: Ale ona mu nic nedělá a on si lehnul sám.” Pokud se to stane za den jednou nebo dvakrát, beru to tak, jak je to řečeno. Ale když se takové chování opakuje třikrát za minutu, rozhodně se o šikanu jedná a nemělo by to zůstat bez odezvy.

Fotku kdy téčko znamená výzvu k boji žádnou nemám, protože mi v těch chvílích na focení nezbývá kapacita. To jsou přesně ty chvíle, kdy člověk musí reagovat okamžitě a nenechat psy na pochybách, jestli je opravdu starší, větší a silnější člen smečky a hlavně, že v jeho přítomnosti si psi žádné své malicherné spory řešit nebudou.

Nakonec ještě přidám krátké video, kde smečka hrajících si psů vyrobí hned několik variací na téčko. A také je několikrát vidět, že jim těčko není příjemné a že se mu snaží vyhnout.