Rozzuřený pes?

Když se podíváte na tuto fotografii, většina z vás si bude myslet, že kouká na rozzuřeného psa. Zvednuté a nakrčené pysky, vyceněné zuby, zlý pohled a uši dozadu. Hřbet a ocas na fotce nejsou, ale lze se domnívat, že ocas bude napnutý jako luk nad úrovní hřbetu a srst na krku a zadku by měla být naježená. Nesmíme zapomenout na strašidelné zvuky. Všechny tyto indicie ukazují, že váš odhad je správný.

Ano, byl by, kdyby na fotce nebyla Lucky. Luckyna byla veliká komediantka a ve skutečnosti je na fotce její reakce na povel: “Zuby!”. To, že dokázala na povel věrohodně zahrát zuřícího psa se dalo dobře využít při přednáškách pro děti.

Názorná ukázka je vždy lepší než pouhé povídání nebo fotky.

A děcka si nikdy nenechala ujít možnost tento povel prakticky vyzkoušet.

Poučení je pro děti i pro vás stejné. Když se takto na vás tváří cizí pes (a není to Lucky), cítí se nepohodlně v situaci ve které se nachází. Pokud jste to vy, kdo je příčinou psích obav, je nejvyšší čas přestat se snažit psa kontaktovat, vyhnout se přímému pohledu do psích očí, potichu a bez prudkých pohybů opustit prostor jeho aury.