Podřízený nebo nejistý pes

V této situaci se jedná o to, čí je klacek. Na fotce vidíme Koru, která bafla na malou Magdu a ta se snaží Koru uklidnit podřízeným gestem (mimikou). Všimněte si, že už zhruba čtyřměsíční štěně bulíka má ve své výbavě schopnost používat tyto signály.

Jindy může mít stejný význam výrazné zívání. Tím pes říká, že nemá zájem jít do sporu, že má v tu chvíli na práci něco důležitějšího. Jen málokdy můžeme vidět olizování se nebo zívání u naježeného psa.

Ne každý vyplazený jazuk má smysl udobřovacího gesta. Vyplazený jazyk uhnaného psa a tlama dokořán říkají něco úplně jiného než krátké olíznutí. Vždy je potřeba vyhodnocovat situaci v celku, se všemi souvislostmi.

Poměrně často je olizování a vystrkování jazyka ze zavřené tlamy vidět při provádění cviků psem. V některých případech to může ukazovat na drsnější výcvikové metody používané psovodem, ale většinou to jen znamená, že si pes není jistý, co se po něm chce, že nemá cvik dobře zažitý.