Vztek a strach zároveň

Pokud by na mě cizí pes udělal takový ksicht, okamžitě bych si ho přestal všímat. Tato kombinace signálů, které Lucky ukazuje, dává najevo, že už opravdu nemá rezervu, že už se cítí být v koutě. Vyceněné zuby obecně znamenají varování, že se pes necítí v dané situaci pohodlně a že nezná jiné řešení než preventivní útok. Vyplazování jazyka a olizování se ukazuje na nejistotu a snahu „protivníka“ uklidnit. Když se tyto signály objeví v jednu chvíli, jejich význam se násobí, protože říkají, že pes nemá jasno, jestli zdrhnout nebo zaútočit.

V tomto případě Kora (ze které je vidět jen kousek hlavy) trestá Lucky za pokus ukrást jí klacek, ale udělala to tak razantně, že to Lucky vzala jako pokus o vážně míněný útok. Kora na tento signál reagovala tím, že Lucky pustila a stáhla se.

Našel jsem v archivu ještě jednu podobnou fotku. Význam výrazu je stejný. Už toho mám opravdu dost, ale zároveň se bojím.

Tady Koru vytrvale a neomaleně vyzýval ke hře nějaký velký pes. Tady už jsem raději zasáhl, protože hrozilo, že Kora vystartuje tak ostře, že druhý pes to vezme jako skutečný útok a porvou se. V signálech toho psa mi chyběl určitý nadhled, který většinou psi dvořící se fenám mají.

Už jste někdy viděli u psa podobné chování? Jak to dopadlo?