Tři psi u nohy bez vodítka

Hyeny a Ben přecházejí Vinohradskou

Hodně dlouho jsem uvažoval, jestli toto staré video mám zveřejnit. Nejedná se o žádnou ukázkovou chůzi u nohy, jako správný rejpal tam vidím spoustu chyb. Nakonec převážilo moje přesvědčení, že je užitečné ukázat lidem fungující smečku, která respektuje svého „šéfa“.

Bílý krasavec je Ben. Fena, která se jej snaží vytlačit od mé nohy je Kora a fenka, která je na obraze úplně vpravo je Lucky. Dva starší psi (Ben a Kora) soupeří o „čestné“ místo – hned vedle mé nohy. Respektive Ben vytlačuje Koru a ta není tak průbojná, aby mu to vrátila stejně razantně a snaží se zaujmout pozici u mé nohy spíš nenápadně. Co bych rád na tomto videu zdůraznil, je lehkost, s jakou se moji psi dokázali pohybovat v hustém provozu. Že se psi dokáží zastavit u obrubníku a počkat až projedou auta není až tak neobvyklé, ale to, že dokáží zůstat v klidu, když jim před čumákem hlomozí tramvaj a za zády jedou auta považuji za hezký příklad spolehlivé poslušnosti.

Nejedná se o pracně vypocenou ukázku pro potřeby natáčení, naopak, pro psy to byla každodenní rutina, každá vycházka znamenala přejít Vinohradskou tam a zpět, minimálně třikrát denně, takže měli spolehlivě natrénováno a jsem rád, že mě napadlo si to natočit. Dobře jsem věděl, že pokud mají úkol – v tomto případě chůzi u nohy – nerozhodí je ani pes na protějším chodníku nebo prolétající holub. O autech nemluvě. Pokud bych si nebyl opravdu stoprocentně jistý jejich ovladatelností, vzal bych je na vodítko.