O klidné síle

Ve chvíli kdy chcete psy o něčem přesvědčit, nejlépe funguje “klidná síla”. Ten pojem jsem si vypůjčil z dávné předvolební kampaně strany, kterou tehdy vedl “Had na tři”. “Klidná síla” ve vás vzniká sama v situaci, kdy vy sami jste pevně přesvědčeni, jak mají věci proběhnout. Třeba když je psovi nutné vyčistit zhnisanou ránu, nebo vetřít mastičku do poraněného oka. V takové situaci zcela podvědomě vysíláte psovi signál, že nechcete ublížit, ale že neustoupíte.

A ten pocit neústupnosti je moc důležitý. Pokud například lidi, kteří mají na cvičáku problém s odložením, odvedete k přechodu nefrekventované(!) ulice a řeknete jim, aby psa odložili na jedné straně ulice a přešli na druhou, najednou se odložení začne dařit. To proto, že pod tlakem okolností začnou svůj povel myslet naprosto vážně a pes to pochopitelně pozná.
Psi neumějí číst naše myšlenky, ale velmi citlivě reagují na naše nálady a emoce. Když při přeskakování hlubokého příkopu budete mít vzadu v hlavě usídlenou obavu, aby si pes neublížil, pes to vycítí a přes příkop chtít skočit nebude.
“Klidná síla” pramení ve vaší hlavě a je třeba ji umět psovi projevit. To platí zejména při překonávání nových, nepoznaných překážek. Nechce na kladinu? Dobře, napřed mu ukážu já sám, že se přejít dá a co vlastně po něm chci. A když si dál řeší nějakého svého bubáka, čapnu ho pravou za obojek, levou horem obejmu za tělo před zadníma nohama, navalím jeho pravý bok na svoji levou nohu a jdeme. Vyvádí? Škube se? Snaží se kousat? To mě ale vůbec nezajímá, klidným, tichým hlasem mu vyprávím, jak hezky jde přes kladinu. A na konci musí přijít veliká a hlavně upřímná pochvala.

Určitě to budu opakovat ještě mnohokrát, ale na jakoukoli činnost se psem je třeba se předem připravit. Pojmenovat si cíl, určit prostředky k jeho dosažení. Promyslet všechny možné varianty, kdy se nedaří a dát si vedle sebe všechna možná řešení. To, že budete předem připraveni na možnost, že se po vás pes ožene vám umožní nereagovat překvapeně, nebudete muset myslet na to jak si uchránit zdravou kůži, ale budete se klidně soustředit na to jak co nejlépe se psem provést cvik. I to je součást “klidné síly” Pokud se u výše uvedeného příkladu s kladinou jedná o pubertálního řízka, dostane košík, mladé štěndo stačí vzít za kůži mezi krkem a temenem hlavy, tak nebude mít naši ruku v dosahu. Další varianta je vzít si jemné kožené svářečské rukavice (69 Kč v Pracovních potřebách).