O užitečnosti cvičení obran

Nácvik obran je užitečný pro všestranný vývoj psa. Každého psa. Nezáleží na velikosti ani povaze psa. Lovecký pud je dán všem psům. Pro bázlivého psa je to příležitost otrkat se a divoši mají prostor, kde vybít svoji energii a také rychle zjistit, že bez respektování povelů psovoda se žádná další hra nekoná.

Cvičení obran dokáže výrazně zlepšit vztah psa a psovoda. Jedná se o aktivitu, kdy společně bojujete proti nepříteli, v tu chvíli se z vás stává smečka a vy se stáváte skutečným, respektovaným vůdcem smečky, který má situaci pod kontrolou a určuje, jak ji řešit. Obrany nejsou jen zuřivé kousání, ale také důsledná poslušnost, protože pes smí zaútočit jen na váš pokyn, případně pokud se situace vyvine určitým směrem (figurant začne utíkat, nebo zaútočí na psovoda). Při výcviku obran je pes podroben daleko vyšší psychické zátěži než v běžném životě, proto pak zvládá obtížné situace mnohem snáze a také ví, že má ve vás oporu.

Navíc získá sebevědomí a tím i nadhled. Naučí se ignorovat psy štěkající v jeho těsné blízkosti. Jedná se i vhodný způsob relaxace, kdy je psovi umožněno provádět věci, za které bývá jinak kárán, ne-li trestán. Třeba řvát na cizího člověka, kousnout si do něj. Zároveň se musí naučit lepší ovladatelnosti.

Obava z toho, že se pouhým výcvikem obran vychová nebezpečný pes schopný kdykoli napadnout člověka, je opravdu lichá. Výcvik strážních psů vypadá úplně jinak. Pokud svému psu dopřejete dostatek pozitivních kontaktů s jinými lidmi, brzy pochopí, že lidé nebezpečí neznamenají a že obrany jsou jen hra.