Okénko do historie

Při brouzdání internetem jsem potkal úžasná videa o předválečném výcviku psů. Je smutné vidět, co už psi a jejich majitelé uměli a co je dnes takřka zapomenuto. Částečně to navazuje na článek o TARTu na Novinkách. Nikde to v něm není explicitně řečeno, ale klasická sportovní kynologie se po roce 1990 podle autorů TARTu vydala nesprávným směrem. Jen málo dnešních psů s nejvyššími oceněními by dokázalo překonat s aportem v tlamě víc než dvoumetrovou stěnu a o skocích přes příkop odhadem třímetrový ani nemluvím. Posuďte sami.

Výcvik psů vždy byl už tehdy i společenskou událostí, v tomto případě zakončenou i vychlazeným pivečkem.

Tady je zajímavá třeba radost psa, kterého si gentleman, který si po sesednutí s kola dá k noze na 1:25. Nebo jak byli psi cvičeni k ochraně dětí a majetku. Co mě dostalo nejvíc je je přinášení aportu skokem přes stolek se sklenicemi plnými nápojů.